Ehdokkaat

Edustajistovaalien lopullinen ehdokaslista

Delegationsvalets slutliga kandidatlista / Council election’s final list of candidates

Vaaliliittoihin kuulumaton ehdokas / Kandidat som inte hör till något valförbund / Candidate not belonging to any coalition
2 Helena Vuola (sello / cello / cello)

VAALILIITTO / VALFÖRBUND / COALITION: Teakin vaaliliitto
3 Ella Kähärä (dramaturgia / dramaturgi / dramaturgy)
4 Riikka Laurilehto (tanssijantaide / konstnärlig framställning / dance performance)
5 Laura Palanne (ääni / ljud / sound)
6 Saila Pönkä (tanssi / dans / dance)

Vaaliliittoihin kuulumaton ehdokas / Kandidat som inte hör till något valförbund / Candidate not belonging to any coalition
7 Onerva Hannula (dramaturgia / dramaturgi / dramaturgy)

Vaaliliittoihin kuulumaton ehdokas / Kandidat som inte hör till något valförbund / Candidate not belonging to any coalition
8 Hanna Hyytiäinen (maalaustaide / måleri / painting)

Vaaliliittoihin kuulumaton ehdokas / Kandidat som inte hör till något valförbund / Candidate not belonging to any coalition
9 Michael Panula-Ontto (ohjaus / regi / directing)

Vaaliliittoihin kuulumaton ehdokas / Kandidat som inte hör till något valförbund / Candidate not belonging to any coalition
10 Nicklas Pohjola (näyttelijäntaide / skådespelarkonst, på finska / acting)

Vaaliliittoihin kuulumaton ehdokas / Kandidat som inte hör till något valförbund / Candidate not belonging to any coalition
11 Anna Airola (näyttelijäntaide / skådespelarkonst, på finska / acting)

Vaaliliittoihin kuulumaton ehdokas / Kandidat som inte hör till något valförbund / Candidate not belonging to any coalition
12 Laura Renvall (musiikkikasvatus / musikpedagogik / music education)

Vaaliliittoihin kuulumaton ehdokas / Kandidat som inte hör till något valförbund / Candidate not belonging to any coalition
13 Suvi Linnovaara (saksofoni / saxofon / saxophone)

VAALILIITTO / VALFÖRBUND / COALITION: Sibelius-Akatemian vaaliliitto
14 Marleena Antikainen (musiikkikasvatus / musikpedagogik / music education)
15 Lauri Grünthal (musiikkikasvatus / musikpedagogik / music education)
16 Ahoora Hosseini (global music / global music / global music)
17 Vesa Jolkkonen (musiikkikasvatus / musikpedagogik / music education)
18 Eugenie van der Meulen (vanha musiikki / tidig musik / early music)
19 Lasse Mäki (kirkkomusiikki / kyrkomusik / church music
20 Maija Ruusukallio (musiikkikasvatus / musikpedagogik / music education)
21 Emmi Saulamaa (musiikkikasvatus / musikpedagogik / music education)
22 Maija Sihvola (musiikkikasvatus / musikpedagogik / music education)
23 Ella Tarvainen (musiikkikasvatus / musikpedagogik / music education)
24 Sanna Yliniva (musiikkikasvatus / musikpedagogik / music education)

Vaalikone

Edustajistovaaleissa on käytössä TaiYo:n oma vaalikone. Siellä voit käydä etsimässä itsellesi sopivaa ehdokasta ja vertailemassa ehdokkaiden näkemyksiä.

Du kan använda vår valmaskin (också på svenska) för att lära känna kandidaterna och deras åsikter bättre.

You can get to know the candidates better by using our voting aid application (also in English).